Koolitus-õpituba "Kuidas rajada päikesekella" 10. ja 11. augustil

Aeg ja aja määramine on olnud üks olulisemaid ja määravamaid tegevusi inimkonna ajaloos. Päikesekella võib pidada kõige vanemaks aja määramise vahendiks ja astronoomia-instrumendiks. Vanimateks teadaolevateks päikesekelladeks loetakse obeliske (3500 eKr) ja varjukelli (1500 eKr) Vana-Egiptusest ja Babülooniast. Päikese järgi määras aega ka Eesti talurahvas, kuni mehhaanilised kellad tavaliseks muutusid. Lihtsaid käiakivist tehtud päikesekelli kutsuti siinmail päevakivideks.
Plaani Karjamõis kutsub koolitus-õpituppa “Kuidas rajada päikesekella”, mis toimub 10.-11. augustil 2013 Plaani Karjamõisas Plaani külas Haanja vallas. Koolitust viib läbi Kalev Koppel Triskelion OÜ-st.

Koolitus-õpitoa jooksul peale teoreetilise osa omandamist luuakse praktikana ühiselt päikesekella näidis. Koolitus-õpitoa lõppedes on kõik osalejad omandanud oskused ja põhimõtted päikesekella rajamiseks oma kodude juurde. 

Laupäev 10. august –Teooria ja praktiline osa kell 12.00-16.00
• Päikesekellade ajaloost, päikesekellade erinevatest tüüpidest, päikesekelladest Eestis ja teistest kuulsamatest kelladest.
• Päikesekella töö põhimõte, kella projekteerimine, kasutatav tarkvara.
• Näidis prototüübi ehitamine koduste vahenditega
• Lihtsad juhtnöörid kuidas kodus oma päikesekell püstitada
• Tutvumine objektiga ja selle asukohaga 
• Arvutuste tegemine ja projektiga tutvumine

Pühapäev 11. august – Praktiline osa kell 12.00-16.00
• Tõelise põhjasuuna määramine päikese varju ja ajatabelite järgi
• Kella tunnipostide ja kuupäevade skaala maastikule maha märkimine
• Kella testimine
• Kella ehitamine - postide ja skaala paigaldamine
• Koolitus-õpitoa lõpetamine

Koolitust korraldab MTÜ Plaani Mõis. Info ja registreerimine kuni neljapäevani 9. augustini: tel 5560 3989, plaanimois@gmail.com. Koolitus-õpituba toetab Leader-programm.


Koolituse raames rajatava Plaani päikesekella eripäraks on püstine osuti, mille aset täidab tavajuhul seisev inimene. Päikesekella puhul on olulised interaktiivsus ja emotsionaalsus. Sellest lähtuvalt valisime paljude tüüpide seast välja nn analemma-tüüpi päikesekella, mille osutiks sobib hästi seisev inimene! Analemma-tüüpi päikesekella püstloodis osutit (gnoomon) nihutatakse kella keskele maha märgitud kuupäevade skaalal. 
Päikesekellade tüüpe on väga palju, neid võib klassifitseerida nt numbrinäidu orientatsiooni järgi (horisontaalsed, vertikaalsed, ekvatoriaalsed, polaarsed jt) või kella kuju järgi (tasapinnalised, silindrilised, sfäärilised jt); välja on töötatud optilistel efektidel (nt peegeldumine, valguse murdumine) põhinevad lahendused ja ka digitaalsed päikesekellad, mis näitavad kellaaega numbritena. 
Täpsete, geograafilisele asukohale ja arhitektuurilisele lahendusele (paigalduspinna kaldenurk, suund ilmakaarte suhtes) kohandatud päiksekellade disainimine eeldab teadmisi nii geograafiast, matemaatikast kui ka astronoomiast. Kohaliku ja vööndiaja erinevuste tõttu ei tööta identse konfiguratsiooniga kellad õigesti erinevates geograafilistes asukohtades.

   

 Eelmine
"Stepslivaba" pärimusmuusikaõhtu Plaani Karjamõisas
Järgmine
Kõrsikud Plaani Karjamõisas 1. augustil

Lisa kommentaar

Email again: